Nokia

Z Wiki NokiaHacking.pl

Nokia – fińska firma elektroniczna zajmująca się obecnie produkcją urządzeń dla telekomunikacji, powszechnie znana z produkcji telefonów komórkowych.

Firma, założona w roku 1865 jako fabryka masy papierniczej, następnie zajmowała się produkcją kabli i galanterii gumowej. Firma zaczęła używać nazwy Nokia, po przeniesieniu produkcji do miasta Nokia w Finlandii. Po przeprowadzce firma dość głęboko weszła w branżę elektroniczną, produkując elektronikę użytkową: telewizory, magnetowidy, zestawy do odbioru telewizji satelitarnej, a także podzespoły elektroniczne. Wraz z rozwojem branży informatycznej oraz komputeryzacji firma rozszerzyła branżę o monitory komputerowe a następnie o dedykowane urządzenia oparte o układy cyfrowe, telefony i interfejsy dla telefonii komórkowej by w końcu całą produkcję skoncentrować głównie na rynku telefonii cyfrowej. Spółką - córką jest dosyć znany producent opon Nokian, organizator Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Błocie.

Nokia jest koncernem międzynarodowym - zatrudnia 112 tys. osób w 120 krajach. Tworzy 20% całego eksportu Finlandii. W kwietniu 2006 więcej niż co trzeci (35%) telefon komórkowy sprzedawany na świecie został wyprodukowany przez Nokię. Nokia jest w pierwszej dziesiątce firm rozpoznawanych przez konsumentów na świecie.[potrzebne źródło]

Główna siedziba firmy Nokia znajduje się w Keilalahti w miejscowości Espoo w Finlandii. Jednym z byłych wiceprezesów firmy jest Polak, Stefan Widomski.


Specyfikacja

Firma ta produkuje telefony na platformach Series 40 i Series 60, wcześniej także Series 80 (seria Communicator) - te ostatnie wyposażone w system operacyjny Symbian. Najbardziej funkcjonalne są właśnie telefony z tym systemem operacyjnym. Jest on instalowany głównie w telefonach serii N (np. N73, N82, N95), serii E (np. E50, E60, E90), ale także i w aparatach spoza tych serii, np. 6120. Seria N jest przeznaczona do zastosowań multimedialnych - wskazują na to takie cechy, jak duży ekran, głośniki stereofoniczne, a seria E do zastosowań biznesowych - dedykowane klawisze do kalendarza, edycji tekstów,lepszy dostęp do internetu, maili itp. oraz charakterystyczny kształt. Najbardziej uniwersalne dla mniej zaawansowanego użytkownika są telefony Series 40 - od telefonów z wyświetlaczami o rozdzielczości zaledwie 128x160 pikseli, bez slotu kart pamięci, aż po zaawansowane "kombajny" z obsługą Bluetooth, UMTS, posiadających wbudowane aparaty fotograficzne z autofokusem, o dużych rozdzielczościach matrycy.

Lider rynku komórkowego

Zaledwie przez trzy miesiące drugiego kwartału 2008 (kwiecień, maj i czerwiec) Nokia sprzedała aż 122 miliony telefonów komórkowych na całym świecie. Firma z 40% wkładem w rynek w tym okresie utrzymała się na pierwszym miejscu, jako lider rynku komórkowego.

Liczba sprzedanych na świecie telefonów w drugim kwartale tego roku wyniosła aż 303 miliony sztuk, z czego ponad jedna trzecia należy do Nokii. Fiński producent pobił sam siebie. W tym samym kwartale poprzedniego roku producent wyprodukował o 23% mniej urządzeń.

Największym rynkiem zbytu dla Nokii jest Azja, gdzie sprzedano 36,4 milionów telefonów. Na drugim miejscu jest Europa z wynikiem 27,1 milionów. Najmniej zainteresowani produktami Nokii są Amerykanie. Tam sprzedano “jedynie” 7,5 miliona urządzeń.

Źródło: wikipedia.org