Symbian

Z Wiki NokiaHacking.pl

Symbian to nazwa systemu operacyjnego open source, dołączonych do niego bibliotek, rozwiązań interfejsu użytkownika oraz specyfikacji dla programów narzędziowych wyprodukowanych przez konsorcjum Symbian, w skład którego wchodzą najwięksi producenci telefonów komórkowych (Nokia, Samsung, Motorola, Siemens, Sony Ericsson). Symbian został stworzony w oparciu o system EPOC, wykorzystywany w PDA firmy Psion PLC.

Na bazie systemu Symbian powstało kilka platform interfejsu użytkownika np: najpopularniejszy Series 60, oraz nierozwijane już Series 80 i Series 90 oraz UIQ.

Ten system operacyjny jest stosowany w wielu rodzajach urządzeń przenośnych, m.in. w telefonach komórkowych (pierwszy raz na telefonie Ericsson R380) i palmtopach.

Aplikacje na platformę Symbian można pisać w wielu językach (głównie C++ i Java), dzięki udostępnianemu na stronie producenta SDK.

Źródło: wikipedia.org


Obecnie rozróżniamy 5 wersji systemu opartego o Series60. Różnią się one: datą wydania, możliwościami personalizacji, oraz rodzaju telefonu, do którego został przystosowany.

S60v1 - Telefony obecnie już nie produkowane, i czasami ciężko dostępne na rynku wtórnym. Jest to pierwsza edycja S60 na telefony komórkowe. Telefony wyposażone w ten system wyróżniały się rozdzielczością 176x208px. Do przedstawicieli tej wersji zalicza się takie modele jak: Nokia 3650, Nokia 7650, Siemens SX1 i tym podobne.

S60v2 - Nowsza wersja systemu, lecz tak jak wyżej - telefony obecnie nie są już produkowane. Rozdzielczość ekranu pozostała bez zmian, system stał się bardziej przyjazny dla użytkownika. W tej wersji systemu wydano Feature Packi - czyli paczki dodające nowe funkcje.* Przedstawicielami tej grupy telefonów są: Nokia 6600, Panasonic X700, Nokia N70, Nokia N90, i inne.

S60v3 - Obecnie najpopularniejsza wersja systemu, dla telefonów z systemem Symbian. Telefony te są nadal w produkcji. Z tą wersją systemu wyszła największa ilość modeli z systemem Symbian. Tak jak u poprzednika poszczególne modele wyszły z FeaturePack 1 i FP2. Obecnie najnowsze wersje telefonów z systemem Symbian S60v3 FP2v2 posiadają bardziej przyjazne dla użytkownika widgety, oraz funkcje. Ta wersja, jak i wcześniejsze przeznaczone są dla telefonów bez ekranu dotykowego. Przykładami telefonów pracujących na tej wersji systemu są takie modele jak: N73, N95, C5-00, 6220c, E51

S60v5 - Odświeżona wersja S60v3 przystosowana dla telefonów z ekranem dotykowym, W tej wersji poprawiono i dodano wiele funkcji, które poprawiają używanie telefonu. Jednak i ta wersja systemu nie jest wolna od wad. Największą wadą są nieprzesuwalne widgety, i tylko jeden ekran użytkownika. Przedstawicielami tej wersji systemu są takie modele jak: Omnia HD, Satio, 5800XM, N97, oraz inne.

S^3 - Piąta wersja systemu operacyjnego Symbian i druga, która umożliwia korzystanie z telefonu za pomocą dotyku. Większość modeli z tą wersją systemu są modelami klasy średniej-wyższej i wyższej. Dla tej wersji systemu wprowadzono znowu szereg zmian, które mają umilić korzystanie z systemu Symbian. Wprowadzono między innymi obsługę wielu ekranów - oficjalnie 3, nieoficjalnie 7, oraz przesuwane widgety. Przykładami telefonów z tym systemem są: Nokia N8, Nokia E7

  • Aktualizacja naszego telefonu pozbawionego FP nigdy nam go nie doda.