Maemo

Z Wiki NokiaHacking.pl

Maemo jest platformą programistyczną stworzoną przez Nokię na potrzeby Smartfonów i tabletów internetowych. System powstał w oparciu o dystrybucję Linuksa Debiana. Na platformę składa się system operacyjny Maemo i SDK.

Maemo oparte jest w większości na oprogramowaniu Open source i zostało stworzone przez Maemo Devices (dział Nokii) we współpracy z wieloma projektami open source, takimi jak Linux, Debian czy GNOME. Większość elementów interfejsu użytkownika, Framework i biblioteki pochodzą z projektu GNOME. Maemo korzysta z menedżera okien Matchbox i graficznego interfejsu użytkownika Hildon.

Interfejs użytkownika w Maemo 4 jest podobny do tych z urządzeń mobilnych. Występuje w nim ekran startowy (home screen), który jest swego rodzaju punktem wyjścia z którego można uzyskać dostęp do aplikacji czy ustawień. Ekran startowy podzielony jest na obszary uruchamiania aplikacji, pasek menu i spory obszar przeznaczony na różnego typu gadżety.

Interfejs Maemo 5, obecnego w Nokii N900, jest nieco inny. Pasek informacyjny i obszar powiadomienia są na stałe "przyczepione" do górnej krawędzi ekranu, a na czterech pulpitach można dowolnie rozmieszczać skróty i gadżety.

Źródło: wikipedia.org